2023 © Всички права запазени | Разработен от Web ID
Срещу платена застрахователна премия Застрахователната компания застрахова отговорността на превозвача на стоки по шосе за територията на Република България, съгласно Закона за автомобилните превози и за територията на чужбина, съгласно Конвенцията за договора за международен автомобилен превоз на стоки (CMR).
По тази застраховка ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ покрива отговорността на ПРЕВОЗВАЧА за цялостната или частична липса ли повреда на стоката: за България и за чужбина, съответно съгласно раздел ІV от Закона за автомобилните превози и съгласно гл. IV от Конвенцията за договора за международен автомобилен превоз на стоки (CMR)
Превозвачът отговаря за пълната или частичната липса или повреда на товара от момента на приемането му за превоз до получаването му, както и за забава при доставянето му.
Превозвачът се освобождава от тази отговорност, когато липсата, повредата или забавата се дължат на грешки на правоимащия, на нареждане на последния, което не е резултат на грешка на превозвача, на присъщ недостатък на стоката или на обстоятелства, които превозвачът не е могъл да избегне, и последиците, които не е могъл да преодолее. За да се освободи от отговорност, превозвачът не може да се позовава нито на недостатъци на превозното средство, с което си служи за извършване превоза, нито на грешки на лицето, от което е наел превозното средство, или на негови служители
Счита се, че има забава в доставянето, когато товарът не е бил доставен в уговорения срок или ако не е уговорен срок, когато действителното времетраене на превоза надвишава обичайно необходимото време за такъв превоз, извършен с грижата на добър търговец.
Счита се, без да са необходими други доказателства, че товарът е изгубен, когато той не бъде доставен в срок тридесет дни след изтичане на уговорения срок или в случаите, когато такъв срок не е уговорен, шестдесет дни след приемането на товара за превоз от превозвача.
Превозвачът дължи обезщетение за цялостна или частична липса на товара, което се изчислява според неговата стойност на мястото и по времето, когато е бил приет за превоз. Стойността на товара се определя по борсовия курс или при липса на такъв – по текущата цена на пазара, или при липса на такава – по обичайната стойност на товарите от същия вид и качество.
Според Конвенцията за договора за международен автомобилен превоз на стоки (CMR):
Когато, превозвачът дължи обезщетение за цялостна или частична липса, това обезщетение се изчислява според стойността на стоката на мястото и по времето, когато е била приета за превоз.
Стойността на стоката се определя по борсовия курс или при липса на такъв – по текущата цена на пазара, или при липса на такава – по обичайната стойност на стоките от същия вид и качество.
При всички случаи обезщетението не може да надвиши 25 франка за килограм бруто липсващо тегло. Под франк се разбира златен франк с тежина 10/31 грама при проба 0,900.
Освен това, се връщат изцяло и превозната цена, митническите сборове и другите разноски по превоза на стоката в случай на цялостна липса и пропорционално, когато има частична липса; други обезщетения не се дължат.
Съгласно Закона за автомобилните превози обезщетението за цялостна или частична липса на товара е в размер на вредата, но не повече от 8,33 разчетни парични единици на килограм липсващо бруто тегло. В случай на цялостна липса се връщат превозната цена, митните сборове и другите разноски по превоза на товара изцяло, а при частична липса – пропорционално, като други обезщетения не се дължат.
Съгласно тарифа на Застрахователя.
Застраховката може да се сключи за срок от една календарна година, за част от годината или за отделен курс.
Застрахователят може да сключва и договори за абонаментно застраховане по смисъла на чл. 214, ал. 1 от Кодекса за застраховането. При тези застраховки покритието се простира върху всички курсове, които Застрахованият извършва през определен период. Застрахованият е длъжен да декларира всички курсове, извършени от него през месеца до 10-то число на следващия месец.
С договора за застраховка “Професионална отговорност” Застрахователната компания се задължава да покрие регламентираната в действащото законодателство отговорност на Застрахования за обезщетение на вреди, настъпили вследствие на виновно неизпълнение на неговите професионални задължения.
Застраховката покрива професионалната отговорност на Застрахования по писмени претенции на увредените лица за причинените им вреди, предявени в срока на действие на застрахователния договор.
Отговорността на Застрахования по отношение на:
Покритите рискове могат да бъдат разширени с:
Определя се по тарифа на Застрахователя.
Една година.
Застрахователят изплаща застрахователно обезщетение при предявена писмена претенция и въз основа на:
Видове професионална отговорност:
Застраховка „Обща гражданска отговорност“ покрива отговорността на застрахования за имуществени и неимуществени вреди, причинени на трети лица през срока на застраховката при осъществяване на дейност, вписана в застрахователната полица, за които застрахованият носи отговорност съгласно българското законодателство.
Отговорността на Застрахования по отношение на:
Покритите рискове могат да бъдат конкретизирани в отделни клаузи:
Покритите рискове могат да бъдат разширени с:
Договарят се Лимит на отговорност в годишен агрегат и Лимит на отговорност за едно събитие.
Договаря се самоучастие във всяка щета като процент от размера на щетата, като минимална абсолютна сума във всяка щета или комбинация от двете. По преценка на застрахователя, самоучастието на застрахования може да отпадне.
Определя се по тарифа на Застрахователя.
Зависи от:
Една година.
Застрахователят изплаща застрахователно обезщетение при предявена писмена претенция и въз основа на:
Предмет на застраховката са товарите по време на превоз и свързаните с тях материални интереси по време на превоза, независимо от вида на транспорта, за загуба и/ или повреда, която е пряка последица от рисковете, уговорени в застрахователната полица.
Карго застраховките са унифицирани съгласно оригиналните Лондонски клаузи, т.нар. “Институтски карго клаузи”. Те са международно приети и са еднакви в целия свят. Трите вида клаузи “А”, “В” и “С” са различни в зависимост от вида на покритието. Първата клауза предлага пълно покритие, Клауза “В” – ограничено покритие, и Клауза “С” – минимално покритите.
Клауза А
Клауза “А” 1.1.82 покрива всички възможни рискове от загуба или повреда на застрахования товар по време на превоза с изключение на риска война, политически размирици, стачки, бунтове, банкрут на застрахования, фалит, курсови разлики на стойността на стоките на борсата, умишлено действие или бездействие на застрахования, както и вредите, причинени от недостатъчна или неподходяща опаковка или от непригодност на превозното средство. Към покритите рискове спадат пожар, експлозия, пътнотранспортно произшествие, природни бедствия, кражба, като този риск у нас се изключва при кражба на цялото превозно средство.
Клауза В
Клауза “В” 1.1.82 покрива пожар, природни бедствия, земетресения, намокряне на товара, навлизане на мокра или речна вода в трюма или контейнера, частична или пълна загуба на пакет от стоката, но според застрахователите много рядко се купува.
Клауза С
Клауза “С” 1.1.82 е специализирана и покрива единствено пожар, експлозия, пътнотранспортно произшествие и пълна загуба. С нея се застраховат стоки в насипно или наливно състояние.
Практиката е наложила Институтът на лондонските застрахователи да разработи и утвърди и Специални клаузи, приложими за някои специфични рискове и конкретни товари.
Военни рискове – по условията на Институтски Военни Клаузи (Карго) – 1.1.09;
Стачки, бунтове и граждански вълнения – по условията на Институтски Стачни Клаузи (Карго) – 1.1.09;
Трансбордиране;
Повреди, настъпили по време на товаро-разтоварните операции;
Счупване от естеството на товара за чупливи товари;
Разваляне, вследствие повреда на хладилната инсталация за товари, превозвани с хладилни превозни средства;
Други специфични рискове.
Застрахователната сума се определя на база фактурна стойност. По желание на застрахования фактурната стойност може да бъде завишена с до 10%, които ще покрият пропусната печалба при евентуално настъпване на застрахователно събитие.
Премията, която се заплаща по застраховката, зависи от вида на покритието, от дестинацията, от вида транспорт /ж.п., автомобилен, морски, комбиниран, авио/, от стойността на товара и от начина на неговата опаковка.
Обичайно периодът на застраховката е от момента на натоварване на товара до момента на пристигането му в крайното местонахождение. Срещу допълнителна премия може да се застраховат и товаро-разтоварните операции.
Застрахователното покритие се простира върху всички или определени видове товари на застрахования и се сключва за определен срок.
Обект на застраховане са Строително-монтажни работи, извършвани при високо и ниско строителство, материали и оборудване, вградени инсталации и съоръжения, строителна техника и механизация, а също и разходи, свързани със строителството или разчистване на останки, при настъпване на застрахователно събитие.
За периода на застрахователния договор Застрахователят обезщетява Застрахования за всяка повреда, щета или загуба с непредвиден и/или внезапен характер поради каквато и да е причина освен изрично посочените и допълнително уговорени изключения, на или във връзка с включените в полицата обекти, до размер, непревишаващ лимитите по всяко застрахователно събитие и до размера на записаната за всеки обект застрахователна сума.Застраховката покрива и гражданска отговорност на инвеститора или изпълнителя към трети лица за нанесени имуществени и неимуществени вреди.
Застраховката е предназначена за инвеститори, предприемачи, изпълнители и подизпълнители на строително – монтажна дейност.
Материални щети:
Застрахователното покритие включва пълна загуба или частична щета на всички материални активи на строителната площадка в резултат на внезапно и непредвидимо проявление на следните рискове:
Отговорност към трети лица:
Застрахователят ще обезщети Застрахования до лимитите, отбелязани в полицата за суми, за които Застрахованият стане законно отговорен да заплати във връзка с причинени:
Допълнителни покрития:
Застрахователната сума по отделните групи имущества се определя по следния начин:
Застраховката влиза в сила от деня на започване на строителството и продължава до окончателното приключване на обекта и издаване на приемно-предавателен протокол.
Обект на застраховката са всички видове електронно оборудване и системи с производствено или търговско предназначение, които се експлоатират при нормални условия и при спазване на изискванията на производителя. Такива електронни системи могат да бъдат:
Основни покрития
Допълнителни покрития:
Определя се на база възстановителна стойност на застрахованото имущество, т.е тя трябва да отговаря на разходите за замяна за застрахованите техника, уреди, апарати и съоръжения с нови от същия тип, мощност и предназначение. В разходите за повторно набавяне се включват транспортни, демонтажни и монтажни разходи, евентуални такси и мита.
Основни покрития
Допълнителни покрития
В зависимост от начина на определяне на застрахователната сума се различават два вида застрахователни полици;
Лимитирани или т.нар при условие „Първи риск.”. Застрахованият си избира лимити, за които да застрахова имуществото си. В случай на застрахователно събитие Застрахователят изплаща обезщетение за пълния размер на вредата, но не повече от застрахователната сума, записана в полицата. След изплащане на застрахователно обезщетение застрахователната сума се намалява с размера на изплатеното обезщетение
На база действителна стойност на имуществото, определена за всяко едно по отделно.
определя се съгласно действащатата тарифа на Застрахователя. Може да се плати еднократно или разсрочено.
Основни покрития:
Допълнителни покрития:
На база действителна стойност на имуществото, определена за всяко едно по отделно.
На база Първи риск
Част от рисковете се лимитират – Гражданска отговорност, чупене на стъкла, злоумишлени действия
съгласно действащата тарифа на Застрахователя, определя се в процент от застрахователната сума.
За ДМА
Материални запаси:
действителната им стойност представлява цената на придобиването им или тяхната себестойност. Застрахователната сума може да бъде договорена:
Определя се в процент от застрахователната сума.
Нaй-често се сключва за една година, но е възможен и по- дълъг период – до 5 години.
Осигурява застрахователна защита на физически или юридически лица срещу загуби и/или разноски, които те са длъжни да заплатят поради причинени на трети лица имуществени и/или неимуществени вреди във връзка с притежаването и/или използването на плавателни съдове.
Предмет на тази застраховка е гражданската отговорност на собственици на океански, морски, речни, езерни и движещи се по канали плавателни съдове за имуществените и неимуществени вреди, които биха нанесли на трети лица, като собственици и ползватели на плавателни съдове.
Лимитите на отговорност се определят в зависимост от териториалните води, в които ще плава застрахованият съд и местното законодателство, но обикновено не могат да надхвърлят ¼ от действителната стойност на плавателния съд за един пострадал обект или увредено лице и пълната действителна стойност на плавателния съд при два и повече пострадали обекта или лица. Договорените лимити на отговорност за един пострадал обект или лице, както и за два и повече обекта или лица, се посочват в застрахователния договор. Общата сума на всички плащания по този застрахователен договор не може да надвишава посочените в полицата лимити.
съгласно действаща тарифа на застрахователя.
При тази застраховката обект на застраховане са морски и речни плавателни съдове, притежавани от физически или юридически лица. Покрити по застраховката са: „Пълна загуба и/или частична щета на плавателния съд”, „Отговорност сблъскване”, „Обща авария и спасяване”.
Застрахователна сума: – е действителната стойност на плавателния съд към момента на сключване на застраховката.
Застрахователна премия: съгласно действаща тарифа на застрахователя. Зависи от състоянието и предназначението на плавателния съд, от възрастта му, обхвата на застрахователното покритие, от размера на самоучастието.
При вреди на имущество обезщетението не може да надвиши действителната стойност на причинената вреда.
Застраховка “Гражданска отговорност свързана с притежаването и използването на летателни апарати”
Гражданска отговорност на застрахованите физически и юридически лица за причинените от тях имуществени и неимуществени вреди, свързани с използването и/или притежаването на въздухоплавателни средства.
В случай на настъпило застрахователно събитие застрахователят ще покрие всички суми, които бъдат предявени като съдебни искове към застрахования и, които той трябва да заплати като компенсация/вкл. съдебни разноски/, в резултат на телесно увреждане/фатално или не/ или щети по инцидентно увреждане на имущество, причинени пряко от летателния апарат или от всяко лице или обект, паднал от него.
Застрахователят не носи отговорност за искове за телесно увреждане/фатално или не/ или щета на:
Застрахователят ще обезщети застрахования за всички суми, които застрахованият ще бъде осъден да плати и/или ще заплати като компенсация за щети/вкл. съдебни разноски/ по отношение на:
Предмет на тази застраховка са самолети, вертолети и други летателни апарати, които се застраховат срещу пълна загуба или частични щети.
Покриват се всички рискове, които могат да възникнат по време на излитане, полет, кацане и рулиране, както и допълнителни разходи, произтичащи от принудителните мерки за осигуряване на незабавна сигурност на въздухоплавателното средство в резултат на претърпяно увреждане или поради принудително кацане. При някой застрахователи тези разходи достигат 10%.
е действителната стойност на въздухоплавателното средство към момента на сключване на застраховката.
съгласно действаща тарифа на застрахователя. Обикновено се състой от два компонента – „в полет“ и „на земя“
По тази застраховка Общите условия са регламентирани от Кодекса за застраховането / Глава XXV/ и наредба 24 от 08.03.2006г.
Превозвачите, които извършват обществен превоз на пътници, когато началната и крайната точка на пътуването са на територията на Република България, са длъжни да сключат и поддържат задължителна застраховка „Злополука“ на пътниците.
Минималната застрахователна сума по задължителната застраховка „Злополука“ на пътниците за всяко събитие за всеки пътник е 50 000 лв.
Може да се определи по един от следните два начина:
Обект на застраховане са водачът и пътниците, намиращи се в превозните средства или в непосредствена близост до тях, при качване или слизане. Застраховат се всички места в ПС, записани в свидетелството за регистрация, включително и мястото на водача. Допуска се застраховане само на мястото на водача, ако има сключена Задължителна застраховка „Злополука на пътниците в средствата за обществен превоз“;
Застрахователното покритие е за случаите на злополука, настъпила по време на качване, пътуване или слизане от ПС;
Застраховката не покрива смърт на малолетно лице или лице, поставено под запрещение. Водач, който управлява ПС, употребил алкохол над законнодопустимите норми или други упойващи вещества и/или не притежава свидетелство за правоуправление за съответната категория ПС, както и при отказ за алкохолна проба, констатиран с документ на съответните органи. Застрахователят не изплаща обезщетение и на лице, пътуващо в ПС, ако се установи по безспорен начин, че това лице е знаело за непозволената употреба на горепосочените вещества от водача и/или за неговата неправоспособност;
обикновено е 1 година
Застрахователят изплаща суми или възстановява разходи в срок до 15 дни от представяне на всички необходими документи, доказващи събитието по основание и размер, или мотивирано отказва плащане, ако има причини за това.
Гражданска отговорност на застрахованите физически и юридически лица за причинените от тях имуществени и неимуществени вреди, свързани с използването и/или притежаването на МПС.
По тази застраховка Общите условия са регламентирани от Кодекса за застраховането / Глава VIII, XXIII и XXIV/ и наредба 24 от 08.03.2006 г. за задължителното застраховане и от глава 47 от Кодекса за застраховането и методика за уреждане на претенциите за обезщетение на вреди, причинени на МПС.
Република България и държави-участници в системата „Зелена карта”
Застрахователят НЕ плаща обезщетение за:
Сключването на полица за по-кратък период се допуска само в следните случаи:
Гражданска отговорност на застрахованите физически и юридически лица за причинените от тях имуществени и неимуществени вреди, свързани с използването и/или притежаването на МПС.
По тази застраховка Общите условия са регламентирани от Кодекса за застраховането / Глава VIII, XXIII и XXIV/ и наредба 24 от 08.03.2006 г. за задължителното застраховане и от глава 47 от Кодекса за застраховането и методика за уреждане на претенциите за обезщетение на вреди, причинени на МПС.
Република България и държави-участници в системата „Зелена карта”
Застрахователят НЕ плаща обезщетение за:
Сключването на полица за по-кратък период се допуска само в следните случаи: