Застрахователният пазар в България все още изглежда по-различно от този в развитите европейски държави, тъй като тук продължават да доминират автомобилните застраховки.
Задължителната застраховка Гражданска отговорност генерира малко над 40% от общия застрахователен пазар, а ако се добави и каското, автомобилните застрахователни продукти представляват почти 80% от общозастрахователния пазар.
Това коментира в рубриката „Портфейл“ в ефира на Дарик радио изпълнителният директор на ДЗИ Коста Чолаков.
Кои са най-популярните застрахователни продукти на българския пазар?
„В последните няколко години се вижда положителна промяна в животозастраховането, където здравните застраховки бележат двуцифрени темпове на растеж.
Те станаха много популярни покрай груповите договори, които работодателите сключват за своите служители. Така че здравната застраховка е това, което виждаме като интересен и развиващ се продукт“, коментира Чолаков.
По думите му, заради ниските лихви в последните някоко години, се наблюдава и раздвижване при животозастраховането с инвестиционен елемент. В последните няколко години теди продукти също бележат двуцифрен растеж.
„В развитите пазари обаче животозастраховането е най-големият застрахователен сегмент, докато тук това не е така. Дори и при общото застраховане нещата са различни, защото има държави, в които имотите и жилищата за застраховани на 80-90 процента, въпреки че не навсякъде това е задължително, докато тук покритието е под 10%“, каза още изпълнителният директор на ДЗИ.
Според него, това се дължи не само на застрахователната култура, но и на други важни фактори, един от които е, че застрахователите трябва още по-сериозно да работят за изграждането на доверие у потребителите.
Другият ключов момент е необходимостта от държавна политика в сектора, защото при всяко по-голямо бедствие много хора очакват от държавата да покрие щетите и възприемат правото на собственост единствено като и само като право, но не и като задължение.
Той даде пример с Румъния и Турция, където застраховката на имуществото е задължителна, но въпреки това застрахованите жилища са между 20% и 30%, докато в държави като Франция, където то не е задължително, но има форми на публично-частни партньорства с държавата, покритието е над 80%.
Това показва, че задължителният елемент невинаги работи, а има и други фактори, които са важни.
Източник: Darik Business Review